Sort by

vee has logged 97 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Buddha+

The Great Buddha+

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blockers

Blockers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Bare

Bare

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry