Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★½
Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Real Charlie Chaplin

The Real Charlie Chaplin

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Victory

Victory

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ultra Low

Ultra Low

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Walking Hills

The Walking Hills

1949
×
★★★
Edit this entry  
17
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★★
Edit this entry  
16
Station West

Station West

1948
×
★★★
Edit this entry  
16
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★
Edit this entry  
15
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Edit this entry  
15
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★
Edit this entry  
15
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Bangla

Bangla

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Tom Segura: Disgraceful

Tom Segura: Disgraceful

2018
×
Edit this entry  
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Edit this entry