John has logged 210 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Flying Train

The Flying Train

1902
×
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How To Be Behzinga

How To Be Behzinga

2020
×
Edit this entry  
17
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neither Here Nor There

Neither Here Nor There

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tick Tock Tale

Tick Tock Tale

2015
×
Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry