Sort by

John has logged 192 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★
Edit this entry  
18
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Akakiri

Akakiri

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lop & Ochō

Lop & Ochō

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Elder

The Elder

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
T0-B1

T0-B1

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Twins

The Twins

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Duel

The Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★
Edit this entry