matheus has logged 73 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Loveling

Loveling

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Laerte-se

Laerte-se

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Edit this entry  
03
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Edit this entry  
10
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Adventures of Pluto Nash

The Adventures of Pluto Nash

2002
×
Edit this entry  
03
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
02
Catfish

Catfish

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
19
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girl

Girl

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Big Miracle

Big Miracle

2012
×
Edit this entry  
19
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Minha Vida em Marte

Minha Vida em Marte

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Read the review Edit this entry