• Hamilton

    ★★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

  • The Lovebirds

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Long Shot

    ★★★★

  • Judy & Punch

    ★★½

  • Blinded by the Light

    ★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

  • Tully

    ★★★

  • Juliet, Naked

    ★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • Ghost Stories

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★

  • Colossal

    ★★★★

  • Florence Foster Jenkins

    ★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Babadook

    ★★★½

  • What If

    ★★★½

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★½

  • Short Term 12

    ★★★½

  • Mama

    ★★

  • Gambit

    ★★

  • The Woman in Black

    ★★★½

  • Made in Dagenham

    ★★★½

  • Winter's Bone

    ★★★½

  • State of Play

    ★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★½

  • Margot at the Wedding

    ★★½

  • Hairspray

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • The Rape of Europa

    ★★★★

  • Friends with Money

    ★★

  • Just Like Heaven

    ★★

  • Wilby Wonderful

    ★★½

  • Adaptation.

  • Miss Congeniality

    ★★★

  • Memento

    ★★★★

  • Out of Sight

    ★★★★

  • Dark City

    ★★★½

  • Irma Vep

    ★★★

  • Big Night

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Three Colors: Red

  • Howards End

    ★★★½

  • Midnight Run

    ★★★

  • Akira

    ★★★

  • The Witches of Eastwick

    ★★★

  • Evil Under the Sun

    ★★★

  • Logan's Run

  • The Sting

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Lavender Hill Mob

    ★★★

  • Mr. Blandings Builds His Dream House

    ★★½