• The Batman

    ★★★★

  • The King's Man

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★½

  • West Side Story

    ★★★★★

  • The Unforgivable

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Robin Robin

  • Diana: The Musical

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • Reminiscence

    ★★★

  • Old

    ★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★

  • The Woman in the Window

  • Letters Live from the Archive: International Women’s Day

  • The Prom

    ★★½

  • Honest Thief

    ★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Extraction

    ★★

  • Waiting

  • Epistolar

    ★★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • All the Bright Places

    ★★★

  • 365 Days

    ½

  • Miss Americana

  • Bad Boys for Life

    ★★★

  • A Piece of My Heart

    ★★★½

  • Cats

    ½

  • Bombshell

    ★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★★

  • Earthquake Bird

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Unbelievable

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

  • The Lion King

    ★★½

  • Sister of the Bride

  • Men in Black: International

    ★★★

  • Murder Mystery

    ★★★

  • L'Observateur

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Hustle

    ★★½

  • Gentleman Jack

    ★★★★★

  • Fosse/Verdon

  • National Theatre Live: All About Eve

  • Leaving Neverland

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • Knock Down the House

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Queen of Hearts

    ★★★★

  • Late Night

    ★★★

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    ★★★½

  • Fyre

    ★★★

  • The Kid Who Would Be King

    ★★★

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • It's All About Love

    ★★½

  • Ellen DeGeneres: Relatable

  • Dumplin'

    ★★★½