• Can't Get You Out of My Head

  • Pretend It's a City

    ★★★½

  • 69: The Saga of Danny Hernandez

    ★★

  • On the Rocks

    ½

  • Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

    ★★½

  • The Devil All the Time

    ★½

  • Notturno

  • Tenet

  • Cats

    ★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Too Old to Die Young

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★½

  • Everybody's Everything

    ★★★

  • Honeyland

    ★★★★

  • Midnight Family

    ★★★★

  • The Mule

    ★★½

  • In Fabric

    ★★★★

  • High Life

  • The Row

    ★½

  • Under the Silver Lake

    ★½

  • First Reformed

  • The Florida Project

    ★★★

  • La La Land

  • The Shallows

    ★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Jupiter Ascending

    ★★

  • Inherent Vice

    ★★★★★

  • Giuseppe Makes a Movie

    ★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★½

  • Stranger by the Lake

    ★★★★½

  • The Bling Ring

    ★★★★

  • 12 O’Clock Boys

    ★★★★

  • Killing Them Softly

    ★★½

  • Footloose

    ★★

  • Margaret

    ★★★★★

  • Shame

    ★★

  • Limitless

    ★½

  • The Town

    ★★

  • Somewhere

    ★★★★

  • The Other Guys

    ★½

  • Michael Clayton

  • Celebration

  • Casino Royale

    ★★★★

  • The New World

    ★★★★★

  • Bad Education

  • Paycheck

    ★½

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★½

  • 24 Hour Party People

    ★★★★

  • Small Town Ecstasy

    ★★★★

  • Sexy Beast

    ★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★

  • Dick

    ★★★½

  • The Virgin Suicides

  • The Last Days of Disco

    ★★★★½

  • The Game

    ★★

  • Scream

    ★★★★½

  • Secrets & Lies

    ★★★★★

  • When We Were Kings

    ★★★★★

  • Showgirls

    ★★★★½

  • The Age of Innocence

    ★★★★½

  • The Last Party

    ★★

  • Sister Act

    ★★★½

  • Basic Instinct

    ★★★★½

  • Queen of Diamonds

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • New Jack City

    ★★★½

  • Life Is Sweet

    ★★★★★

  • American Dream

    ★★★★½

  • Pretty Woman

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★★

  • House of Games