Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
Killing Cabos

Killing Cabos

2004
×
★★
Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Father Stu

Father Stu

2022
×
★★
Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tony Manero

Tony Manero

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★
Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
To Kill a Man

To Kill a Man

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Overnight

Overnight

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Edit this entry  
06
Lion

Lion

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Spree

Spree

2020
×
★★
Edit this entry