• 1917

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Wild Rose

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Paddington 2

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★

  • Drive

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★★

  • Inception

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • WALL·E

    ★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Hairspray

    ★★★

  • Ratatouille

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Room

    ½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Frida

    ★★★★½

  • The Pianist

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★½

  • Memento

    ★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★½

  • Fight Club

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Godfather: Part III

    ★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★½

  • Hairspray

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½