Sort by

ella has logged 33 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Barbie in A Mermaid Tale

Barbie in A Mermaid Tale

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Adrift

Adrift

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gilda, Lúcia and The Goat

Gilda, Lúcia and The Goat

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry