Sort by

DiCaprio has logged 49 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
02
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Troy

Troy

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★½
Edit this entry  
31
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hairdresser's Husband

The Hairdresser's Husband

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry