2021

DiCaprio DiCaprio’s year in review

Highest rated films

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • CODA

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★★★

  • L.A. Confidential

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • The Sting

    ★★★★★

  • The Leopard

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 124 Films watched
  • 10.3 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Tenet

Jan 21

Last Film

X-Men

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
65 films
Action
46 films
Thriller
39 films
Adventure
33 films
Crime
26 films
Comedy
23 films
Sci Fi
19 films
Fantasy
14 films
Mystery
10 films
Romance
6 films
USA
111 films
UK
25 films
Germany
11 films
France
7 films
Italy
6 films
Ireland
3 films
Sweden
3 films
Spain
3 films
Denmark
2 films
New Zealand
2 films
English
116 films
French
27 films
Spanish
15 films
Italian
13 films
German
12 films
Russian
7 films
Chinese
7 films
Latin
4 films
Japanese
3 films
Hungarian
3 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 55

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

DiCaprio’s most liked review

Le Samouraï

Le Samouraï

★★★★★

Le Samourai •

"أنا لا أخسر أبداً"

[ ' 𝐉𝐞𝐟 𝐂𝐨𝐬𝐭𝐞𝐥𝐥𝐨 ' ]


جيف كاستيلّو الهادئ صاحب البدلة الرسمية والقبعة الفاخرة .. يتجول بكل سلاسة في مدينة باريس كـ قاتل مأجور، فيلم عظيم بأسلوب أنا أحبه شخصياً ألا وهو المظلم الصامت البارد من الفئة الراقية. وجود الممثل آلان ديلون هو…

More reviews

DiCaprio’s most liked list

GoodFellas
Chinatown
The Godfather: Part II

Mafia

أفلام تتعلق بمنظمة إجرامية

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Wonder Woman 1984
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

First Sunday
Average weighted rating:

2.4

Films DiCaprio watched in 2021

  • X-Men
  • Drive My Car
  • CODA
  • The Worst Person in the World
  • Don't Look Up
  • The French Dispatch
  • Spider-Man: No Way Home
  • The Unforgivable
  • tick, tick...BOOM!
  • The Last Duel
  • The Leopard
  • The Matrix Reloaded
  • Hunger
  • Collateral
  • The Matrix
  • Le Cercle Rouge
  • No Time to Die
  • Spectre
  • Skyfall
  • The Guilty
  • Dune
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Dumb and Dumber
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Drive
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Carlito's Way
  • Spider-Man 2
  • Mission: Impossible III
  • Spider-Man
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • John Wick
  • The Master
  • War for the Planet of the Apes
  • The Suicide Squad
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Gangster Squad
  • First Sunday
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Le Samouraï
  • No Sudden Move
  • Eastern Promises
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • The Dark Knight
  • Friends: The Reunion
  • A Streetcar Named Desire
  • Venom
  • Watchmen
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Soul
  • The Father
  • Save Ralph
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Jurassic Park
  • The Wolf of Wall Street
  • Zack Snyder's Justice League
  • Dallas Buyers Club
  • Mystic River
  • Walk the Line
  • Braveheart
  • Her
  • Atonement
  • Nomadland
  • Unforgiven
  • Apocalypse Now
  • A Few Good Men
  • Rush
  • The Usual Suspects
  • In Bruges
  • Manchester by the Sea
  • Raging Bull
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • Paths of Glory
  • The Grand Budapest Hotel
  • Coffee and Cigarettes
  • Following
  • Jaws
  • L.A. Confidential
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Social Network
  • Lincoln
  • 8 Mile
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Reservoir Dogs
  • Magnolia
  • Green Book
  • A Coffee in Berlin
  • Gone Girl
  • Baby Driver
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • For a Few Dollars More
  • A Fistful of Dollars
  • Wonder Woman 1984
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Shazam!
  • Aquaman
  • Wonder Woman
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Man of Steel
  • Moneyball
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Primal Fear
  • Black Swan
  • The Sting
  • Prisoners
  • Another Round
  • Cape Fear
  • Eyes Wide Shut
  • Barry Lyndon
  • In the Name of the Father
  • Memento
  • Tenet

World map

Highly rated films DiCaprio is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Kadaisi Vivasayi
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons

Highly rated with DiCaprio’s friends Patron

  • The Godfather: Part II
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Dark Knight
  • It's a Wonderful Life
  • La La Land
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Dark Knight Rises
  • The Prestige
  • Interstellar
  • Requiem for a Dream
  • Amadeus
  • Memento
  • Black Swan
  • Eternity and a Day
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Incendies
  • The Sting
  • Memories of Murder
  • Life Is Beautiful
  • Dead Poets Society
  • Rear Window
  • Fantastic Mr. Fox
  • Midsommar
  • The Grand Budapest Hotel
  • Bo Burnham: Inside
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Certified Copy
  • Atonement
  • Some Like It Hot
  • Magnolia
  • The Silence of the Lambs
  • The Worst Person in the World
  • Taste of Cherry
  • American Beauty
  • Dune
  • A Separation
  • Perfect Blue
  • Spider-Man: No Way Home
  • Mommy
  • The Apartment
  • Prisoners
  • Kramer vs. Kramer
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Synecdoche, New York
  • The Pianist
  • Paris, Texas
  • The Empire Strikes Back
  • Modern Times
  • Whiplash
  • Detachment
  • The Master
  • First Reformed
  • Zack Snyder's Justice League
  • Skyfall
  • For a Few Dollars More
  • The Social Network
  • The King of Comedy
  • Fallen Angels
  • The Salesman
  • Singin' in the Rain

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more