Sort by

emi has logged 384 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Teeth

Teeth

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★
Read the review Edit this entry