• Blue Velvet

    ★★★

  • Labyrinth

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Pretty in Pink

  • Death of a Salesman

  • Pee-wee's Big Adventure

  • Back to the Future

    ★★★½

  • The Goonies

  • The Breakfast Club

  • Stop Making Sense

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • Blood Simple

    ★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★½

  • Sixteen Candles

  • The NeverEnding Story

  • Children of the Corn

  • Scarface

    ★★★★

  • A Christmas Story

  • Risky Business

    ★★★½

  • The Outsiders

  • Tootsie

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★½

  • Annie

  • Poltergeist

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

  • The Shining

    ★★★★★

  • Friday the 13th

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★

  • When a Stranger Calls

    ★★½

  • The Muppet Movie

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Grease

    ★★★

  • Saturday Night Fever

    ★★

  • The Hills Have Eyes

    ★★★

  • Star Wars

  • Eraserhead

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★½

  • Chinatown

  • The Exorcist

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Aristocats

  • Night of the Living Dead

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★

  • Black Girl

    ★★★★★

  • The Sound of Music

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Lord of the Flies

  • The Birds

    ★★★

  • 8½

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

  • Lolita

    ★★★