Sort by

gabby! has logged 158 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry