Sort by

gab has logged 179 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Letter from Your Lover

The Last Letter from Your Lover

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Divergent

Divergent

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chasing Liberty

Chasing Liberty

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Project X

Project X

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Malena

Malena

2000
×
★★½
Edit this entry  
04
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry