Sort by

gab has logged 40 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Focus

Focus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry