gabby has logged 129 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diane

Diane

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Edit this entry