Sort by

gabe has logged 329 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
28
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
C'est la vie!

C'est la vie!

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Wounds

Wounds

2019
×
Edit this entry  
24
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Spread Your Wings

Spread Your Wings

2019
×
★★
Edit this entry  
09
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry