gab has logged 62 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Robots

Robots

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
In Time

In Time

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Night My Mother Killed My Father

The Night My Mother Killed My Father

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Expelled

Expelled

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
F*&% the Prom

F*&% the Prom

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Kitty

Kitty

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry