gabrielle has logged 73 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry