Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Nights in Rodanthe

Nights in Rodanthe

2008
×
★★
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
loudQUIETloud: A Film About the Pixies

loudQUIETloud: A Film About the Pixies

2006
×
★★
Edit this entry  
12
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
Edit this entry  
12
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Edit this entry  
12
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★½
Edit this entry  
11
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★½
Edit this entry  
09
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
The Minimalists: Less Is Now

The Minimalists: Less Is Now

2021
×
Edit this entry  
01
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
What Men Want

What Men Want

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Focus

Focus

2015
×
★★
Edit this entry  
04
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
13
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Anna

Anna

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★
Edit this entry  
05
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★½
Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★½
Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Edit this entry  
11
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Magnus

Magnus

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Edit this entry