• The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Annette

    ★★★★½

  • Loki

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Bad Trip

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★★

  • The Little Things

    ★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★★

  • Mank

    ★★★★

  • An Evening with Tim Heidecker

  • Christmas on Ice

    ★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Run

    ★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Ammonite

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • The Sleepover

    ★★★

  • After We Collided

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★★

  • 8:46

    ★★★★½

  • The Last Days of American Crime

    ½

  • The Lovebirds

    ★★★★½

  • Normal People

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★★

  • Devs

    ★★★★½

  • Pete Davidson: Alive from New York

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Summertime

    ★★★★½

  • Time

    ★★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

  • Dolittle

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★½

  • 1917

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Rambo: Last Blood

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • How to Build a Girl

    ★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★½

  • Just Mercy

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★