Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Summertime

Summertime

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Summertime

Summertime

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Footloose

Footloose

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
22
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ali

Ali

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
After

After

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Idlewild

Idlewild

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Juice

Juice

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blacula

Blacula

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Edit this entry