• No Time to Die

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Werewolves Within

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Roald Dahl's The Witches

  • Soul

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

  • Frozen II

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★½

  • Judy & Punch

    ★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★½

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★½

  • On the Basis of Sex

    ★★★

  • In Fabric

    ★★★★★

  • Greta

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Don’t Leave Home

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★½

  • Crimson Peak

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Pacific Rim

    ★★

  • Berberian Sound Studio

    ★★★

  • Rare Exports: A Christmas Tale

    ★★★½

  • It Is Fine! Everything Is Fine.

    ★★★★

  • National Treasure

    ★★½

  • Angels in America

    ★★★★★

  • Far from Heaven

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★★

  • Titanic: The Legend Goes On...

    ½

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★

  • Sleepy Hollow

  • The Matrix

    ★★★½

  • Velvet Goldmine

    ★★★★★

  • Dark City

    ★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Batman & Robin

    ★★★★

  • The God of Cookery

    ★★★★

  • Tromeo & Juliet

    ★★★★

  • The Last Supper

  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult

    ★★

  • Soapdish

    ★★★★

  • Defending Your Life

    ★★★★½

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★★★

  • Total Recall

    ★★★★

  • Working Girl

    ★★★★★

  • They Live

    ★★

  • High Spirits

    ★★½

  • The Lair of the White Worm

    ★★★★½

  • Big Business

    ★★★

  • Salvation!

    ★★★

  • Innerspace

    ★★★

  • Return to Oz

    ★★★★★

  • Desperately Seeking Susan

    ★★★★★

  • The Company of Wolves

    ★★★★★

  • Krull

    ★★★½