• The Clove and The Rose

    ★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Now You See Me 2

    ★★★★½

  • Where I Grow Old

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★

  • Ninguém Ama Ninguém por Mais de Dois Anos

    ★★★½

  • Beasts of No Nation

    ★★★★½

  • Neon Bull

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Geraldinos

    ★★★★

  • Chappie

    ★★★★½

  • Taxi

    ★★★½

  • The Second Mother

    ★★★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Goodbye to Language

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Mad Dog: Gaddafi's Secret World

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • The World's End

    ★★★★½

  • The Square

    ★★★★½

  • Now You See Me

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • Elena

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • Artificial Paradises

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½

  • Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Zombieland

    ★★★★½

  • Capitalism: A Love Story

    ★★★★

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★★★

  • District 9

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Antichrist

    ★★★

  • When You're Strange

    ★★★★½

  • Pixo

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Vantage Point

    ★★★★

  • My Name Ain't Johnny

    ★★★★½

  • Elite Squad

    ★★★★½

  • Juno

    ★★★★½

  • Santiago

    ★★★½

  • Superbad

    ★★★★

  • Basic Sanitation, The Movie

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★