Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Edit this entry  
01
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
AlphaGo

AlphaGo

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
½
Edit this entry  
07
The Blue Lagoon

The Blue Lagoon

1980
×
Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★
Edit this entry  
01
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★½
Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Edit this entry