Sort by

Gabriel has logged 136 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nothing to Declare

Nothing to Declare

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Styx

Styx

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Iron Man

Iron Man

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mesrine: Public Enemy #1

Mesrine: Public Enemy #1

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mesrine: Killer Instinct

Mesrine: Killer Instinct

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Suntan

Suntan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lola

Lola

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Koolhaas Houselife

Koolhaas Houselife

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Colonia

Colonia

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Downsizing

Downsizing

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Ten Meter Tower

Ten Meter Tower

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
½
Edit this entry  
20
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kinyoku 禁 慾 Delinquent Youth

Kinyoku 禁 慾 Delinquent Youth

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Faust

Faust

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Waiting for the Carnival

Waiting for the Carnival

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Cure

Cure

1997
×
Edit this entry  
03
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Waves

Waves

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Madame Satã

Madame Satã

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry