Sort by

Gabriel has logged 91 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Outcast Rockstar

Outcast Rockstar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
Edit this entry  
22
Torment

Torment

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
This Is England

This Is England

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
02
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Man Next Door

The Man Next Door

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Guilty

The Guilty

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brother

Brother

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Good Year

A Good Year

2006
×
★½
Edit this entry  
11
Pixo

Pixo

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Clock

The Clock

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Prometheus

Prometheus

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wave

The Wave

2015
×
Edit this entry  
09
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
Edit this entry  
23
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry