Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Gabriel Finotti

Gabriel Finotti

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Gabriel
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Gabriel’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★ Watched by Gabriel Finotti 20 Jul 2022

    Dall-e: a film written by Carruth, edited like Scott Pilgrim with a Parasite ambition

    Nope

  • Crash

    Crash 1996

    ★★★★½ Watched by Gabriel Finotti 13 Jun 2022

    Quem falar que não ficou, tá mentindo…

  • Them

    Them 2006

    ★★★½ Watched by Gabriel Finotti 12 Jun 2022

    Aquela mistura de Gilberto Braga com Lars Von Trier

  • Spider

    Spider 2002

    ★★★★ Watched by Gabriel Finotti 12 Jun 2022

    Ótimo filme, bem melhor que as notas.

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★ Watched by Gabriel Finotti 11 Jun 2022

    Bom retrato da minha geração que troca o certo pelo duvidoso apoiada no mantra “you are so special” e, portanto, nunca tá satisfeita com nada. Se arrepende do que fez no passado no desalento do futuro que já chegou e se passa na tela do imac, do lado do fogão.

  • Thief

    Thief 1981

    ★★★★★ Watched by Gabriel Finotti 25 May 2022

    A cena do capô refletindo os neons é Venturi em ficção! Pos-modernismo chegando a milhão.

  • Miami Blues

    Miami Blues 1990

    ★★★★ Watched by Gabriel Finotti 16 May 2022

    Quero ir pra Miami.

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989

    ★★★★½ Watched by Gabriel Finotti 08 May 2022

    Eita porra

  • Metal Lords

    Metal Lords 2022

    ½ Watched by Gabriel Finotti 20 Apr 2022

    Pesadelo atuado por doppelgängers do Daniel Radcliffe e do Chuck Hipólito, escrito pelo roteirista de Malhação e dirigido pelo meu amigo Bitela.

  • Hesher

    Hesher 2010

    ★★½ Watched by Gabriel Finotti 20 Apr 2022

    E lembrei desse que é médio.

  • Detroit Rock City

    Detroit Rock City 1999

    ★★★½ Watched by Gabriel Finotti 20 Apr 2022

    Fui assistir a merda do Metal Lords e lembrei desse filme, que é bom.

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★½ Watched by Gabriel Finotti 18 Apr 2022

    Chatão

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 13

Review Tags

1
  • p
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.