Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Island Closest to Heaven

The Island Closest to Heaven

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blooming on the Asphalt

Blooming on the Asphalt

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Delirious Saturdays

Delirious Saturdays

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
F9

F9

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Third World

The Third World

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Next Victim

The Next Victim

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Who Is Beta?

Who Is Beta?

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Deadly Cruelty

Deadly Cruelty

1976
×
★★★
Edit this entry  
15
Jardim de Alah

Jardim de Alah

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Disciples of the 36th Chamber

Disciples of the 36th Chamber

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mangue-Bangue

Mangue-Bangue

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Neblina em Lugares Secretos

Neblina em Lugares Secretos

×
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Blood Sings

Blood Sings

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gushing Prayer: A 15-Year-Old Prostitute

Gushing Prayer: A 15-Year-Old Prostitute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Return to the 36th Chamber

Return to the 36th Chamber

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Marigold

Tokyo Marigold

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Audácia!

Audácia!

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cinemateca Brasileira

Cinemateca Brasileira

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Driven

Driven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry