timothy has logged 135 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★½
Edit this entry  
18
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Split

Split

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Antibirth

Antibirth

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★
Edit this entry  
19
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★
Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Promise

The Promise

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Safe

Safe

1995
×
★★★
Edit this entry  
01
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
Edit this entry  
26
Crash Pad

Crash Pad

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★½
Edit this entry  
07
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Departure

Departure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
The Silenced

The Silenced

2015
×
★★½
Edit this entry