gabs ʕ•́ᴥ•̀ʔっ has logged 112 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★
Edit this entry  
17
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Left Hand of God

The Left Hand of God

1955
×
Read the review Edit this entry  
10
The Raven

The Raven

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bat

The Bat

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love Is News

Love Is News

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Supernatural

Supernatural

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Julia Misbehaves

Julia Misbehaves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
ODDTAXI

ODDTAXI

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Call of the Wild

Call of the Wild

1935
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ladies In Love

Ladies In Love

1936
×
★★
Edit this entry  
30
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
He Stayed for Breakfast

He Stayed for Breakfast

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mother Is a Freshman

Mother Is a Freshman

1949
×
★★½
Edit this entry  
23
Close to My Heart

Close to My Heart

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Night to Remember

A Night to Remember

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Horimiya

Horimiya

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cause for Alarm!

Cause for Alarm!

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Half Angel

Half Angel

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
On the Riviera

On the Riviera

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Way of the Househusband

The Way of the Househusband

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wotakoi: Love is Hard for Otaku

Wotakoi: Love is Hard for Otaku

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
A Night to Remember

A Night to Remember

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Blind Mice

Three Blind Mice

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Accused

The Accused

1949
×
★★½
Edit this entry  
30
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry