Gabriel has logged 281 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Sun

A Sun

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
From the East

From the East

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★½
Edit this entry  
29
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Werewolf

Werewolf

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
23
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry