Sort by

Jim has logged 27 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bloom

Bloom

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Mr. X

The Amazing Mr. X

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Divorce

Le Divorce

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hollywood Chinese

Hollywood Chinese

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thirst

Thirst

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleep

Sleep

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Platinum Blonde

Platinum Blonde

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Island of Death

Island of Death

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Angel

Angel

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry