RSS feed for Gala

Gala has logged 296 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Locke

Locke

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rover

The Rover

2014
×
★★
Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Cake

Cake

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Dear White People

Dear White People

2014
×
Edit this entry  
08
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★
Edit this entry  
04
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Noah

Noah

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Endless Love

Endless Love

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
The Truth About Webcam Girls

The Truth About Webcam Girls

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★½
Edit this entry  
21
Donkey's Christmas Shrektacular

Donkey's Christmas Shrektacular

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
★½
Edit this entry  
20
Love's Unfolding Dream

Love's Unfolding Dream

2007
×
Edit this entry  
20
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★
Edit this entry  
18
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry