RSS feed for Gala

Gala has logged 151 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★½
Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★½
Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
They Call It Myanmar: Lifting the Curtain

They Call It Myanmar: Lifting the Curtain

2012
×
★★
Edit this entry  
21
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Secret History of ISIS

The Secret History of ISIS

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The White Helmets

The White Helmets

2016
×
★★
Edit this entry  
14
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Encounter Point

Encounter Point

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
It

It

1990
×
★★½
Edit this entry  
08
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Edit this entry  
20
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Selena

Selena

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Joshua: Teenager vs. Superpower

Joshua: Teenager vs. Superpower

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
I, Robot

I, Robot

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mask

Mask

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
5 to 7

5 to 7

2014
×
Edit this entry  
18
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
Edit this entry  
16
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★★
Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Babysitter

The Babysitter

1995
×
Read the review Edit this entry  
11
Child's Play

Child's Play

1972
×
Edit this entry  
11
The Wiz

The Wiz

1978
×
Edit this entry