RSS feed for Gala

Gala has logged 36 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fursonas

Fursonas

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
03
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Emma

Emma

1996
×
★★
Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★½
Edit this entry  
18
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Leon: The Professional

Leon: The Professional

1994
×
★★½
Edit this entry  
06
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Traffic Stop

Traffic Stop

2017
×
Edit this entry  
18
Knife Skills

Knife Skills

2017
×
Edit this entry  
17
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
Edit this entry  
17
Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

2016
×
Edit this entry  
17
Edith+Eddie

Edith+Eddie

2017
×
Edit this entry  
12
Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

2016
×
Edit this entry  
12
Negative Space

Negative Space

2017
×
Edit this entry  
12
Lou

Lou

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
Edit this entry  
02
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Post

The Post

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
06
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Edit this entry