RSS feed for Gala

Gala has logged 58 entries for mystery films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
31
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
It

It

1990
×
★★½
Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
Edit this entry  
29
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Edit this entry  
22
You're Next

You're Next

2011
×
½
Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
28
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★
Edit this entry  
10
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★
Edit this entry  
05
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
The Gift

The Gift

2015
×
Edit this entry  
26
Opera

Opera

1987
×
Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Edit this entry  
03
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
03
Charlie Chan in the Secret Service

Charlie Chan in the Secret Service

1944
×
★★★
Edit this entry  
16
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Passion

Passion

2012
×
★½
Edit this entry  
12
The Mystery of the 13th Guest

The Mystery of the 13th Guest

1943
×
★★½
Edit this entry  
12
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Gift

The Gift

2000
×
★½
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★
Edit this entry