Sort by

galacticdude7 has logged 60 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Duke

The Duke

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gigi

Gigi

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hop

Hop

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing a Bit of Harmony

Sing a Bit of Harmony

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry