Sort by

Callum has logged 124 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moomins on the Riviera

Moomins on the Riviera

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Edit this entry  
12
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
That Sinking Feeling

That Sinking Feeling

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
if....

if....

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fish Story

Fish Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Guardians

Guardians

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
11
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★½
Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry