John has logged 268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Made in U.S.A.

Made in U.S.A.

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Robert Williams Mr. Bitchin'

Robert Williams Mr. Bitchin'

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tales of the Rat Fink

Tales of the Rat Fink

2006
×
★★½
Edit this entry  
10
Future Shock! The Story of 2000AD

Future Shock! The Story of 2000AD

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Convoy

Convoy

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Sunday

Black Sunday

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trollenberg Terror

The Trollenberg Terror

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Creepy Line

The Creepy Line

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Keep

The Keep

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gothic

Gothic

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Temple

Temple

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harlequin

Harlequin

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Alien Factor

The Alien Factor

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Predators

Predators

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry