• Okja

    ★★★½

  • Life

    ★★★★

  • To the Bone

    ★★½

  • My Mom is a Character 2

    ★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Elis

    ★★★½

  • Moana

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★★

  • Ballerina

    ★★★★

  • Jackie

    ★★★★

  • Lion

    ★★★★

  • Below Her Mouth

    ★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Nerve

    ★★★½

  • Me Before You

    ★★★½

  • Elle

    ★★★★★

  • Aquarius

    ★★★★

  • Julieta

    ★★★½

  • Sausage Party

    ★★★

  • Where I Grow Old

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★★

  • How to Be Single

  • The Revenant

    ★★★★½

  • The Big Short

    ★★★★½

  • Miss You Already

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Demolition

    ★★★½

  • The Danish Girl

    ★★★★½

  • Steve Jobs

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • Suffragette

    ★★

  • Room

    ★★★★

  • Minions

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Amy

    ★★★½

  • The Age of Adaline

    ★★★

  • Touched with Fire

    ★★★★

  • The Second Mother

    ★★½

  • The Witch

    ½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★★★

  • Olmo and the Seagull

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Lucy

    ★★★★½

  • When Marnie Was There

    ★★★★★

  • I Origins

    ★★★★★

  • Pianist

    ★★★★★

  • The Salt of the Earth

    ★★★★★

  • Nat King Cole: Afraid of the Dark

    ★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Camp X-Ray

    ★★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★★

  • Frozen

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Book Thief

    ★★★½

  • Begin Again

    ★★★½

  • Palo Alto

    ★★★½

  • My Mom is a Character: The Film

    ★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

  • The Great Beauty

    ★★★★★