Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Thesis

Thesis

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Edit this entry  
14
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry