Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ride

The Ride

2018
×
½
Edit this entry  
14
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
29
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
Edit this entry  
25
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Modern Times: The Way of All Flesh

Modern Times: The Way of All Flesh

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★½
Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
Edit this entry  
15
Bad Ben

Bad Ben

2016
×
Edit this entry  
12
Assassin 33 A.D.

Assassin 33 A.D.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★½
Edit this entry  
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
03
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
Edit this entry  
27
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
Edit this entry  
25
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry