Sort by

GalvaVinicius has logged 508 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rumble on the Lot: Walter Hill's Streets of Fire Revisited

Rumble on the Lot: Walter Hill's Streets of Fire Revisited

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Shotguns and Six Strings: Making a Rock N Roll Fable

Shotguns and Six Strings: Making a Rock N Roll Fable

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Okinawa Days: Kitano's Second Debut

Okinawa Days: Kitano's Second Debut

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gate of Flesh

Gate of Flesh

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Violence at Noon

Violence at Noon

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Rickshaw Man

The Rickshaw Man

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Head

Head

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Lived, But...

I Lived, But...

1983
×
★★★
Edit this entry  
07
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
My Life - Michael Haneke

My Life - Michael Haneke

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Railway Station

Railway Station

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry