Sort by

Micah has logged 562 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Santa Buddies

Santa Buddies

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
A Christmas Mystery

A Christmas Mystery

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Free Birds

Free Birds

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Holiday Engagement

Holiday Engagement

2011
×
★★
Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry