2018

gameslayer03 gameslayer03’s year in review

gameslayer03’s highest rated films

  • Over the Top

    ★★★★★

  • Footloose

    ★★★★★

  • Batman

    ★★★★★

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • The Sandlot

    ★★★★½

  • The Fugitive

    ★★★★½

  • Krampus

    ★★★★

  • Ghostbusters II

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Now You See Me

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★

  • School of Rock

    ★★★★

  • Searching

    ★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★

  • Robin Hood: Prince of Thieves

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 21 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Batman

Aug 29

Last Film

Krampus

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
9 films
Adventure
7 films
Family
7 films
Thriller
6 films
Fantasy
6 films
Drama
5 films
Action
5 films
Mystery
4 films
Sci Fi
4 films
Crime
3 films
USA
21 films
Germany
2 films
Canada
1 film
France
1 film
India
1 film
UK
1 film
English
21 films
French
2 films
German
2 films
Arabic
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 47 Added 394

Watchlist

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Die Hard
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Looney Tunes: Back in Action
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Over the Top
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2018

  • Krampus
  • Ghostbusters II
  • Ghostbusters
  • Looney Tunes: Back in Action
  • Now You See Me
  • Die Hard
  • Bumblebee
  • Zathura: A Space Adventure
  • Robin Hood: Prince of Thieves
  • Over the Top
  • Smallfoot
  • Footloose
  • School of Rock
  • The House with a Clock in Its Walls
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Searching
  • Get Out
  • Unbreakable
  • The Sandlot
  • The Fugitive
  • Batman

Highly rated films gameslayer03 missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more