Sort by

Garrett has logged 247 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
Edit this entry  
29
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
Edit this entry  
26
Death Note

Death Note

2017
×
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
23
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
Read the review Edit this entry  
21
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Faults

Faults

2014
×
Edit this entry  
19
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
Edit this entry  
19
Tampopo

Tampopo

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
½
Edit this entry  
14
Spanglish

Spanglish

2004
×
½
Edit this entry  
14
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
Read the review Edit this entry  
13
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
11
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'll Do Anything

I'll Do Anything

1994
×
Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
The Killing

The Killing

1956
×
Read the review Edit this entry  
28
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
Edit this entry  
27
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
Edit this entry  
26
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Set It Up

Set It Up

2018
×
Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read prior review Edit this entry  
22
American Factory

American Factory

2019
×
Edit this entry  
22
Wake Up

Wake Up

2020
×
Edit this entry  
21
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
Edit this entry  
15
First Cow

First Cow

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
Read the review Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Read the review Edit this entry  
01
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
Read the review Edit this entry  
13
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
Edit this entry